SIFIR ATIK

Doğaya hayat veren Sıfır Atık projesinin web sitesini
hayata geçirdik.

Bugün çöp olarak tanımladığımız atıkların tamamına yakın bölümü geri dönüştürülebilir hammadde kaynaklarından oluşuyor. Sıfır Atık, atıklarla doğanın kirletilmesinin önüne geçmek için hayata geçirilen, atık problemini kaynağında çözmeyi hedefleyen bir çevre projesi. Kaynak israfını engelleyerek atıkları yeniden ekonomiye kazandırmak için hayata geçirilen Sıfır Atık projesinin web sitesini tasarlamak Blueprint için mutluluk vericiydi.

Güçlü Doğa Etkisi.

Sürdürülebilir bir çevre ve kalkınma için kaynakların etkin kullanımı ve atık politikalarına bir dizi düzenlemeler getiren Sıfır Atık projesinin dijital yüzü projenin en önemli aşamalarından biriydi. Ziyaretçiler siteye girdikleri anda doğanın güzelliği ve onu koruma bilinciyle ilgili bir etkiyle karşılaşmalıydı.

Düşündürmek ve Bilinci Harekete Geçirmek

Atık alışkanlıklarımızı değiştirmek için doğanın sonsuz bir kaynak olmadığını ve hassas dengelere sahip olduğunu aktaran doğal bir görsel dünya kurmaya karar verdik. Sıfır Atık ziyaretçileri için olabildiğince tabiatın içindeymiş hissi yaratacak görkemli, doğal anlarla baş başa bırakacak bir tasarım dili kurguladık. Bu karşılaşmayla ziyaretçilerin atıklar konusunda düşündürücü bir bilinç durumuna geçmesini istedik.

Geri Dönüşümle Ne Kazandığını Hesapla

Türlerine göre atıkların geri dönüşümünün çevreye ve ekonomimize ne ölçüde katkı sunacağını hesaplayabilen bir sayaç yazılımı hazırladık. Küçük bir ayırımın doğamıza ve ülkemize neler kazandığını göstermek, proje yöneticileri ve ziyaretçilerin dikkatini oldukça çekti.